Polskie Radio Europejska Sieć Pamięć i Solidarność

Amnesty International na straży praw człowieka

Według najnowszego raportu 214 mln ludzi w różnych częściach świata ma prawo czuć się prześladowanymi lub zagrożonymi. Od ponad 50 lat Amnesty International broni wolności i praw ludzi na całym świecie.

Ładowanie...

Amnesty International powstała na początku lat 60. dzięki wierze brytyjskiego prawnika Petera Berensona, że można zmienić świat, że należy to robić i nie wolno się godzić na prześladowanie innych ludzi.

Początki działalności

28 maja 1961 Peter Berenson, jadąc tramwajem przeczytał w gazecie artykuł o dwóch studentkach z Portugalii, które zostały aresztowane, ponieważ wzniosły toast za wolność. W tym czasie w Portugalii na czele rządu stał polityk, uznawany za dyktatora i faszystę, António de Oliveira Salazar. Peter Berenson poruszony sytuacją zatrzymanych kobiet, postanowił działać.

- Powstał wtedy znany artykuł ”Zapomniani więźniowie”, który poruszał problem więźniów sumienia - mówiła Draginia Nadażdin, dyrektor Amnesty International Polska na antenie PR24 w październiku 2013 - czyli osób, które są prześladowane i torturowane, siedzą w więzieniach tylko dlatego, że w sposób pokojowy chciały wyrazić swe poglądy polityczne.
To zapoczątkowało nasz ruch i wówczas wiele osób odpowiedziało na apel, aby upominać się o los tych więźniów – dodała Draginia Nadażdin.

Listy do świata

Pierwszą formą działalności Amnesty International były Listy do świata. Dziś ruch działa w wielu krajach, organizując setki kampanii. Mobilizuje członków i aktywistów organizacji na całym świecie. Opowiadała o tym w audycji ”Kawa dyplomatyczna” Aleksandra Zielińska, koordynatorka kampanii Amnesty International. Posłuchaj, jak Amnesty International monitoruje przestrzeganie praw człowieka w róznych krajach naszego globu.

- W tym roku ważną kampanią były działania dotyczące przygotowania międzynarodowego traktatu o handlu bronią - powiedziała Aleksandra Zielińska. - Na forum ONZ państwa zgodziły się, aby powstał dokument regulujący nielegalny przepływ broni. To efekt kilkunastu lat działań podejmowanych przez Amnesty i inne organizacje międzynarodowe, który pokazuje, że cierpliwa praca i mobilizacja przynosi konkretne skutki – stwierdziła w PR24 koordynatorka kampanii Amnesty International.

Pokojowa Nagroda Nobla

W 1977 roku, za "wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości, a tym samym pokoju na całym świecie" organizacja otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Finansowanie działalności Amnesty International, zaangażowanie wolontariuszy, największe kampanie prowadzone przez ruch, wojna z terroryzmem – posłuchaj audycji Grzegorza Dziemidowicza z cyklu ”Kawa dyplomatyczna”.

Anna Mikołajewska/bs